ÇKS Sorgulama nasıl yapılır?Tıkla ÇKS Kaydını Sorgula !

Tarafından   Kasım 12, 2016

Çiftçi Kayıt Sisteminden üretici ÇKS Sorgulama ; Dikkat ! ÇKS kayıt sorgulama yapmak isteyen çiftçilerin önceden Çiftçi kayıt sistemine kayıtlarını yaptırmış olmaları gerekiyor.cks-ciftci-kayit-sorgulama

Bu yazımızda da geçen sefer kaydını anlattığımız Çiftçi Kayıt Sisteminden ,çiftçi bilgileri sorgulama işlemi internetten nasıl yapılır olacak. ÇKS sorgulama ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Çiftçi Kayıt Sisteminde bulunan arazi ve ürün bilgilerinizi istediğiniz zaman görüntüleyebilirsiniz.

Peki ÇKS Nedir? Çiftçi Kayıt Sistemin Kısaltması olan ÇKS , Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından oluşturulmuş üretici verilerinin depolandığı bir sistemdir. Bu sistem aracılığıyla çiftçilerin ürettiği ürünler , devlet tarafından yapılan desteklemeler ve tarım arazilerin kullanım şekli hakkında bilgi edinilerek gelecek yıllar için daha iyi bir tarım politikası belirlenmeye çalışılır.

Tarım il /ilçe müdürlüklerinden ÇKS kaydını yaptıran üreticiler ,sisteme kayıtlı bilgilerini internet üzerinden görüntüleyebilirler.e-devlet kapısından şifreli veya ÇKS sorgulama sayfasından şifresiz olarak yapılan sorgulamalar için T.C kimlik numarası ya da vergi numarası gerekiyor.


Öncelikle en kolay yolu olan şifresiz ÇKS sorgulama Nasıl yapılır onu anlatalım.

Şifresiz ÇKS sorgulama işleminiz yapmak için aşağıda vermiş olduğumuz bağlantı adresine tıklayınız.

ÇKS KAYIT SORGULAMA SAYFASI İÇİN TIKLAYINIZ

Açılan sayfada ilk olarak sizden TC Numaramızı veya vergi numarası bilgileri isteniyor.Bilgilerinizi doğru olarak aşağıdaki resimde görülen alanlara girmeniz gerekiyor.cks-sorgulamaDaha sonra resim doğrulama işlemi için ekrandaki harfleri kutucuğa yazıp giriş butonuna tıklayınız.cks-sorgulama-islemiSorgulama sonucu yeni açılan sayfada çiftçi bilgilerini içeren ekran açılacaktır.Burada ÇKS Kayıt No ve Tarihi ,üretim sezonu ,işletme no ,arazi bilgileri ,üretim bilgileri ,işletme adı ,başvuru merkezi bilgileri görüntülenir.

cks-ciftci-kayit-sorgulama-sonucu-1

E-Devlet Sisteminden ÇKS sorgulama işlemi Nasıl Yapılır?

E-Devlet sistemi üzerinden ÇKS işlemi yapmak için  PTT şubelerinden alınmış olan bir E-Devlet şifresi  ya da internet bankaçılığı ile sisteme giriş yapmanız gereklidir. Tabi e-devlet  şifreniz yoksa mutlaka PTT şubelerine Kimliğinizle başvurarak yeni şifre edinmeniz. E-devlet şifresi bu işlemin dışında birçok sorgulama işleminde de kullanabilirsiniz.

e-devlet-cks-sorgulama
Edevlet üzerinden  ÇKS sorgulaması için  açılan sayfa da istenilen bilgileri girerek” kimliğimi doğrula” yazan yere tıklayınız. Böylelikle Çiftçi Kayıt Sorgulaması sayfasına girmiş olursunuz.

E-DEVLET ÇKS SORGULAMA SAYFASI İÇİN TIKLAYINIZ

ÇKS Sorgulama nasıl yapılır?Tıkla ÇKS Kaydını Sorgula !” da bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir