2020 Yılı Çiftçi Kayıt Sistemi ÇKS Kayıt İşlemleri ve Gerekli Belgeler için Tıkla !

Tarafından   Aralık 24, 2019

2020 yılı ÇKS kayıtları nereden nasıl yapılır? ÇKS kaydı için Çiftci belgesi nereden alınır? 2020 ÇKS kayıtları ne zaman bitiyor?

2020 yılı ÇKS Kayıt Sistemi için yeni kayıtlar ve kayıt yenileme dönemi başladı. 2020 yılı çiftci devlet desdeklerinden faydalanmak isteyen üreticilerimizin mutlaka ÇKS kayıtlarını yaptırmaları yahut mevcut kayıtlarını güncellemesi gerekmektedir.

Çiftcilerin 2020 yılı devlet tarafından verilen Tarımsal Desteklerden faydalanabilmeleri için 2020 üretim sezonunda daha önce kayıtlı olan üretimini yapacakları ürünleri ÇKS de güncellemeleri, kaydı olmayanların ise yeni kayıt yaptırmaları gerekmektedir.

ÇKS başvurularında, üreticilerin ziraat odalarından “Çiftçi Belgesi” alma zorunludur. Üreticilerimiz Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) başvurularını veya kayıt güncellemelerini yapabilmeleri için istenilen belgeleri Tarım ve Orman il ile ilçe müdürlüklerinden ve köylerde bulunan üreticilerin bu dosyaları köy muhtarlarından temin edebileceklerdir. Çiftçilerin mazot, kimyevi gübre, yem bitkileri, fark ödemesi gibi tarımsal faaliyetlere ilişkin desteklemelerden mağdur olmamaları için başvuru dilekçesi ve belgelerini zamanında teslim etmelerini önemle duyururuz

2020 üretim sezonu için ÇKS ne yeni kayıt veya kayıt güncelleme işlemleri için 1 Eylül 2019- 30 Haziran 2020 tarihleri arasında İlçe Müdürlüklerine müracaat edilebilecektir. 8 Haziran 2018 tarih ve 30445 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Bitkisel Üretime Destekleme Ödemesi Yapılmasına Dair Tebliğ (Tebliğ No:2018/17)’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ (Tebliğ No: 2018/27) in 22 inci maddesi 1 nci fıkrasının (kk) bendinde yer alan “2018 üretim yılından başlamak üzere, örtüaltı üretimler ve çeltik hariç olmak üzere bir parsele aynı tek yıllık bitki arka arkaya üç kez ekilirse, üçüncü üretim için bu Tebliğde belirtilen destekleme ödemeleri yapılmaz.” hükmü ile 2018 yılından itibaren bitkisel üretim desteklemelerinden yararlanmada münavebe şartı getirilmiştir. Bu nedenle 2018 ve 2019 üretim yıllarında aynı ürünü yetiştirmiş ve 2020 üretim sezonunda da aynı ürünü yetiştirmeyi planlayan üreticilerimiz, Tebliğin İlgili maddeleri gereğince hem mazot/gübre desteğinden hem de varsa fark ödemesi desteklemeleri gibi diğer bitkisel üretimdesteklemelerinden faydalanamayacaktır.

Üreticilerin mağduriyet yaşamaması ve 2020 yılı Bitkisel Üretim Desteklerinden faydalanabilmeleri için en geç 30 Haziran 2020 tarihi mesai bitimine kadar ÇKS kayıtlarını güncellemeleri önem arz etmektedir.

2020 Yılı ÇKS KAYITLARI İÇİN GEREKLİ BELGELER NELER?

1) Tapu kayıtlarının onaylı fotokopisi

2) Çiftçi Belgesi

3) Muhtar ve aza onaylı arazi bilgi formu

4) Nüfus cüzdanı fotokopisi

5) Kiralık arazi varsa kira sözleşmesi

6) Dilekçe

7) Dönersermaye makbuzu

2020 ÇKS DİLEKÇE VE FORMLARI İÇİN TIKLAYINIZ

2020 Yılı ÇKS SORGULAMA İÇİN TIKLAYINIZ!

2020 Yılı Çiftçi Kayıt Sistemi ÇKS Kayıt İşlemleri ve Gerekli Belgeler için Tıkla !” da bir yorum

  1. Selahattin F**

    Ben istanbulda ikamet ediyorum. İzmir Foçada 10 dönüm zeytin tarla var. Geçen yıllarda çks kaydım vardı. Bu sene çks yenileyemedim. İzmire gitmeden çks yi yenileyemezmiyim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir